Ar pirmajiem tu vari tikt galā pats, gluži vienkārši saņemoties, bet kā apkarot pazemojumus? Konsultē biedrības Papardes zieds psiholoģe Baiba Purvlīce.
… apceļ stila dēļ
“Klasesbiedri mani apceļ. Viņi par mani brutāli ņirgājas stila dēļ. Esmu, ja tā var teikt, metālists. Bet vai tad katram nav tiesības izvēlēties, kā ģērbties, kādu mūziku klausīties un tamlīdzīgi? Man ir apnicis ar viņiem cīnīties, bet nekas cits neatliek, ja nākas tikties katru dienu.”
Gvido
Ir skaidri zināms, ka atšķirīgais vienmēr piesaista vienaudžu uzmanību. Citreiz tas izpaužas kā apbrīna, bet citreiz kā apsmiekls. Tev jāpadomā, cik tu pats jūties ērti un dabiski savā tēlā. Iespējams, citi jūt, ka neesi īsti pārliecināts par sava stila izvēli un nevari to aizstāvēt. Ja iepriekš esi bijis draudzīgā un saliedētā kolektīvā, drēbes un stils to noteikti neizmainīs. Vai esi domājis, kā tu pats veido attiecības ar citiem? Varbūt tavā komunikācijas stilā var kaut ko uzlabot? Jāatceras, ka citi nevar darīt pāri, ja pats to nepieļausi. Šajā situācijā drīzāk var līdzēt viegla vienaudžu ignorēšana. Tu vari arī vērsties pie psihologa ar jautājumu, kāpēc ir tik grūti veidot attiecības.
… klasesbiedri tikai izmanto
“Mani kaitina, ka klasesbiedriem es esmu vajadzīga, tikai lai norakstītu no manis mājasdarbus. Pārējā laikā viņi ar mani tikpat kā nekontaktē. Esmu jau mēģinājusi par to runāt un jautāt, kāpēc tā, taču viņi izliekas, ka viss kārtībā. Ko lai es iesāku?”
Bēdīgā pele
Šī situācija mazliet atgādina bērnudārza laikus, kad draudzību varēja nopirkt par konfektēm. Tev jāsaprot, ka neviens tevi nevar izmantot, ja tu pati to neļauj. Padomā, vai tu pati neesi pieļāvusi šādu stāvokli, kad klasesbiedri tevi izmanto. Viņi ir pieraduši, ka tā ir ļoti ērti. Tāpēc parūpējies par sevi pati un veido draudzīgas attiecības bez “pirkt un pārdot” elementa.
...esmu kautrīga
“Man skolā it nemaz neklājas viegli. Esmu ļoti klusa, tāpēc man tikpat kā nav draugu. Reizēm tikai pārmiju pāris vārdu ar vienu meiteni. Turklāt skolotāji ir neiecietīgi. Ja man tiek uzdots kāds jautājums, es acumirklī nosarkstu un sāku stostīties, jo ļoti uztraucos. Skolotāji par to tikai paņirgājas vai uzbļauj, ka atkal esmu mēli norijusi. Kā tikt galā ar šiem komentāriem? Un kā pārvarēt pārlieku lielo kautrību?”
Pilnīgs izmisums
Šajā situācijā ir vērts meklēt profesionāļa palīdzību, vismaz vērsties pie skolas psihologa, jo ir jānoskaidro, kāpēc nedrošība ir tik liela. Ir jārunā ar vecākiem un skolotājiem par to, ka bērni ir dažādi un ka ir jārespektē katra personība. Skolotājam nav tiesību par šādām lietām uzbļaut un ņirgāties. Šādas attiecības noteikti jārisina ar pieaugušo palīdzību. Tomēr ir jāpadomā, vai pati nedari ko tādu, lai kļūtu par skolotāju nemīluli. Dažkārt nemaz nevajag daudz, pietiek ar grozīšanos, ķiķināšanu.
...vecāko klašu skolēni dara pāri
“Vecāko klašu zēni fiziski iespaido mani un manu draugu. Tas sākās pavisam nesen, kad uzsniga sniegs. Izgājām no skolas, un viņi sāka mūs appikot. Laikam mēs trāpījāmies neīstajā vietā un laikā. Tagad tas turpinās gandrīz katru skolas dienu. Šķiet, ka viņi pēc stundām speciāli gaida, kad mēs nāksim, un tad dod vaļā – apsaukā un appiko mūs. Kad mēs turējāmies pretī, viņi vispār gribēja mūs piekaut, bet tad mēs aizbēgām. Kā lai mēs izvairāmies no šādām situācijām?”
Vienkāršs džekiņš
Jums jāmēģina ignorēt šie pāridarītāji. Tomēr, ja tas neder, jālūdz pieaugušo palīdzība. Var vērsties pie skolas apsarga, lai viņš apsauktu vecāko klašu puišus, vai lūgt palīdzību sporta vai kādam citam skolotājam. Ja lielākie dara pāri, tad skolai ir jānodrošina aizstāvība.
...skolotāja “uzēdusies”
“Man ir bail iet uz skolu dienās, kad ir matemātikas stundas. Man matemātika sevišķi labi nepadodas, bet skolotāja mani katru reizi izsauc pie tāfeles, un, kad es nevaru atbildēt, viņa mani pilnībā pazemo. Šķiet, ka tas viņai sagādā prieku. Esmu dzirdējusi, ka viņai katrā klasē ir tāds “mīlulis”. Kā lai tiek vaļā no šā titula un pazemojumiem?”
Nemīlule
Skolā ir situācijas, kurās saviem spēkiem galā netiksi, tāpēc jāvēršas pēc palīdzības pie pieaugušajiem. Vari uzticēties kādam citam sakarīgam skolotājam vai arī izstāstīt par radušos situāciju vecākiem, lai viņi palīdz atrisināt radušos problēmu.
- Biedrības Papardes zieds Jauniešu centrā konsultācijas pie psihologa jauniešiem līdz 20 gadu vecumam ir bez maksas. Tālr. 67212700, karstais e-pasts: sos@papardeszieds.lv.